Pamiętacie?!




Ludzie często nadużywają słowa: "bohater". Tymczasem w Ich przypadku jest ono jak najbardziej na miejscu, co więcej – jest nieodzowne. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI, czy może raczej: ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI – BOHATEROWIE. Dlaczego?
Nikomu nie trzeba przypominać podstawowych faktów II wojny światowej rozpętanej przez Hitlera i nazistowską III Rzeszę. Wszyscy pamiętają bohaterstwo Polaków walczących z okupacją w kraju i na frontach zagranicznych. O Żołnierzach wyklętych można usłyszeć dopiero teraz, ich nazwiska i życiorysy były tematem zakazanym i niebezpiecznym jeszcze tak niedawno… - spytajcie Waszych Rodziców i Dziadków. Postanowiono wymazać ich z pamięci, ale wcześniej odebrać cześć i honor.
Po II wojnie Polska wcale nie była wolna. Miejsce Hitlera zajął Stalin, zamiast faszyzmu nastał komunizm, a Oni nie zamierzali się z tym faktem pogodzić. Wielu z nich – żołnierzy AK – nie odłożyło broni, nie wyszło z podziemnych stowarzyszeń i z lasu. Za poświęcenie i walkę podczas II wojny światowej doczekali się tylko fałszywych oskarżeń, piętna bandytów, tortur i wyroków śmierci, bezimiennych grobów, o których nikt miał nie wiedzieć…
Pilecki – "Witold", Fildorf – "Nil", Dziemieszkiewicz – "Rój", Franczak – "Lalek", Siedzikówna – "Inka" i tylu innych… – dziś ich nazwiska i pseudonimy konspiracyjne wydobywane są z niepamięci. Doczekali się rehabilitacji.
Choćby kompletnie nie interesowała Was historia – musicie pamiętać.
O Żołnierzach wyklętych rozmawialiśmy podczas spotkania z bibliotekarką i historykiem - Panią Iwoną Wawrowicz. W ciekawy sposób przybliżyła nam tragiczną niesprawiedliwość, która stała się udziałem bohaterów antykomunistycznego podziemia. Zwróciła nam także uwagę na to, że także w naszym rejonie działali "Wyklęci". Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej, obejrzyjcie i przeczytajcie nasze prezentacje (zostaną dołączone do artykułu w piątek).
Klasa VI a z wychowawcą
Prezentacja nr 1 (wykonały Aleksandra Król i Oliwia Smolarz)