Spotkanie z tradycją




Człowiek potrzebuje skrzydeł i korzeni, nowości, ale też tradycji. Zanim rozwiniecie skrzydła (czego Wam z serca życzę), przyjrzyjcie się własnemu gniazdu, swojemu pochodzeniu. Poznajcie rodzime tradycje.
Tradycja przypomina most, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Jest jak podróż do własnych korzeni. Tłumaczy nam nasz świat: znaczenie czasu, który przeżywamy, osób, które nas otaczają, przedmiotów, których używamy... Jest powtarzaniem, ale pełnym sensu i treści. Tak - jak kiedyś bywało, jak wcześniej nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, przodkowie... Bez korzeni każde drzewo, także genealogiczne - usycha.
12 kwietnia, w Wielką Środę, przeżywaliśmy dzień pod hasłem "Spotkanie z tradycją", ponieważ Wielkanoc, Wielki Tydzień to czas bogaty w obrzędy, rytuały i zwyczaje. Zaprosiliśmy do szkoły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Prusickiej. Nasze Gospodynie przywiozły ze sobą piękne, ręcznie wyrabiane ozdoby wielkanocne, przede wszystkim jednak ugotowały dla nas tradycyjny świąteczny żurek. W przygotowaniu posiłku - oprócz naszych Pań Kucharek - mieli także udział uczniowie klas szóstych. Dzięki tej owocnej współpracy cała społeczność szkolna razem z Miłymi Gośćmi mogła zasiąść do uroczystego, świątecznego posiłku i złożyć sobie życzenia. O wrażenia estetyczne zadbały klasy I - III, które razem z wychowawcami przygotowały ozdoby wielkanocnego stołu. Równolegle z częścią kulinarną na sali gimnastycznej odbywały się pod kierownictwem Pani Agnieszki Kozińskiej warsztaty plastyczne dla klas starszych. Czwartoklasiści, piątoklasiści i szóstoklasiści uczyli się składać serwetki na świąteczny stół, wykonywali pisanki na patyku i wielkanocne zajączki. Rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszą wielkanocną palmę. I miejsce zdobyli ex aequo Julia Morga oraz Mateusz Bułacz, miejsce II - Nikola Lebieżyńska, zaś III - Nikola Szymańska i Alicja Melka.
Tradycja łączy nas z przeszłością, ale dzieje się tu i teraz. Dzięki obecności i życzliwości Pań z Koła Gospodyń i Waszej również udało się uczynić ją znów żywą. Dziękuję za to wszystkim uczestnikom dzisiejszego wydarzenia.
Szczególne podziękowania i ukłony pełne podziwu składamy naszym Miłym Gościom: Pani Elżbiecie Alpińskiej, Pani Dorocie Rychlewskiej i Pani Barbarze Garus. Dziękujemy za okazane serce i zaangażowanie. Podziwiamy to, co robią Panie dla podtrzymania lokalnych zwyczajów i tradycji. Cała szkoła - tak jak podczas dzisiejszego świątecznego posiłku - bije Paniom brawo i mówi: DZIĘKUJEMY!
fot.: Marcin Kmieć