W obecnym roku szkolnym rozpoczynamy akcję pt: Szkoła beż barier. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w pogadankach informacyjnych, projekcjach filmów oraz w konkursach plastycznych o tematyce niepełnosprawności. W październiku chciałabym przedstawić informacje dotyczące Zespołu Downa.
"Zespół Downa nie jest chorobą, lecz częścią bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego. Dziecko nim dotknięte nie jest upośledzone w swojej istocie, lecz tylko w zakresie wymagań, które stawia mu społeczeństwo, w którym żyje.” (Brian Stradford 1993)
Nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy opisał tę wadę genetyczną. Pomimo cech zewnętrznych przypisanych Trisomii 21, każda osoba z zespołem Downa odziedziczyła też cechy swoich bliskich, po Mamie, Tacie, Dziadkach.
Zespołu Downa się nie leczy. To wada genetyczna. Według aktualnych badań nie można na nie wpłynąć w żaden sposób.Dzieci z Zespołem Downa zupełnie inaczej rozwijają się. Nie porównujmy ich. Pomóżmy zdobywać świat.
Osoby z zespołem Downa potrzebują wsparcia rodziny, terapeutów, aby móc osiągać w życiu kolejne umiejętności. Już teraz na świecie ludzie dorośli z Zespołem Downa mogą samodzielnie mieszkać w mieszkaniach chronionych, pracować przy wsparciu asystenta.
Dzieci z zespołem Downa bardzo często mają słabe napięcie mięśniowe. Wiotkość mięśni i stawów stwarza wiele problemów. Dziecko motorycznie rozwija się dłużej, np.: dużo później siada czy chodzi.
Nie bójmy się osób z zespołem. One są tak samo różne, jak każdy człowiek. I tak samo wspaniałe jak każdy z nas. Ludzie z zespołem Downa mają wiele wad współtowarzyszących wadzie genetycznej: wadę serca, problemy z wzrokiem lub słuchem, wiotkość mięśni i stawów sprawia, że niektóre osoby poruszają się z trudem, mają specyficzny chód. Osoby z zespołem Downa często nie są samodzielne i potrzebują pomocy drugiej osoby, by radzić sobie z codziennymi czynnościami, ale czują tak samo jak my, mają pasje, talenty, marzenia.
Uśmiechnijmy się. Pomóżmy, porozmawiajmy, zapytajmy. To taki sam człowiek, jak każdy z nas. Zamiast uciekania poślijmy uśmiech do mamy, dziecka, zapytajmy ile ma lat, jak ma na imię.
Zachęcamy wszystkich do akceptacji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Każdy z nas zasługuje na miłość, wsparcie, czas, cierpliwość, pomoc, szacunek.